دیدار طلاب شرکت کننده در اختتامیه ششمین دوره مسابقات علمی حوزه های سراسر کشور با معظم له

طلاب نخبه باید با علم و بصیرت فرهنگ اسلام و معارف آن را به سرتاسر جهان منتقل نمایید

photo_2023-03-03_16-42-51

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی مرجع عالیقدر جهان تشیع پیش از ظهر امروز در دیدار با طلاب شرکت کننده در ششمین دوره مسابقات علمی حوزه های سراسر کشور با تبریک ایام فرخنده ماه شعبان ضمن تقدیر و تجلیل از برگزار کنندگان این مراسم حضور در جمع طلاب نخبه جوان را توفیقی برای خود دانست.

 معظم له بعثت رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) را سرآغاز پیدایش تمدن اسلامی توصیف نمود و خاطر نشان کردند: اسلام از آغاز بر کسب علم و دانش تاکید و از دانش پژوهان تمجید و تکریم کرده است. پرورش دانشمندان بنام در علوم مختلف و وجود اصطلاحات عربی در علوم مختلف نشان دهنده این امر است که در آن سال ها مسلمانان در علوم مختلف پیشتاز بوده اند.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به خطبه 173 نهج البلاغه افزودند: حضرت امیر مومنان (علیه السلام) در جنگ صفین هنگامی که پرچم اسلام را در دست داشتند فرمودند: « وَ لَا یَحْمِلُ هَذَا الْعَلَمَ إِلَّا أَهْلُ الْبَصَرِ وَ الصَّبْرِ وَ الْعِلْمِ بِمَوَاضِعِ الْحَقِّ»؛ یعنی تنها کسانی می‌توانند پرچمدار اسلام باشند که اهل بصیرت و اهل صبر و استقامت باشند و بتوانند حق و باطل را به خوبی بشناسند.

معظم له در ادامه خاطرنشان کردند: امروز و در دنیا کنونی باید به این مطلب توجه کنیم که استکبار در برابر حاکمیت حق و نظام مقدس اسلامی ما ایستاده است. از این رو شما عزیزان که پرچم داران اسلام در مقابل استکبار هستید باید با علم و بصیرت از نقشه های دشمنان و فتنه های آنان آگاه و موضع گیری مطابق با حق داشته باشید تا بتوانید فرهنگ اسلام و معارف آن را به سرتاسر جهان منتقل نمایید.معظم له همت بلند و پرهیز از تنبلی را راه رسیدن به موفقیت توصیف نمود و یادآور شدند: شما عزیزان که سرمایه عمر و جوانی خود را در طبق اخلاص گذاشته اید باید با همت بلند در این راه گام بردارید چرا که این راه، راه شیخ طوسی ها و شیخ مفیدها و دیگر فقهای بزرگ است.

مرجع تقلید شیعیان تسلط بر ادبیات فارسی و عربی را از عوامل مهم در فراگیری علوم دینی همچون فقه، اصول و تفسیر بیان نمودند و خاطر نشان کردند: باید با قرآن و کتاب نهج البلاغه  و صحیفه سجادیه ارتباط و انس داشت تا از برکات و توفیقات آن برخوردار شد. تهجد و شب زنده داری از راه های مهم خودسازی و دستیابی به معنویت است از این رو نباید از اینها غفلت نمود.

حضرت آیت العظمی نوری همدانی مدظله العالی یکی از سفارشات مهم اسلام را توجه و عنایت به مردم دانسته و یادآور شدند: اسلام حد همسایگی را تا چهل منزل بیان نموده است و هر فرد مسلمانی باید نسب به رفع مسائل و مشکلات افراد جامعه اهتمام به ورزد.  وظیفه ما تنها درس و بحث و در گوشه حجر نشستن و علم آموزی تنها نیست، بلکه باید با تواضع و صمیمیت با مردم ارتباط داشته باشیم و در میان جامعه باشیم و از مسائل و مشکلات مردم با خبر باشیم در حل مشکلات به کوشیم و به جامعه خدمت کنیم.