بيانات حضرت آيت الله العظمي نوري همداني « مد ظله » در درس خارج امروز پيرامون سالگرد سفر مقام معظم رهبري به قم

حضرت آيت الله العظمي نوري همداني (مد ظله العالي) مرجع عاليقدر جهان تشيع امروز در درس خارج فقه كه در مسجد اعظم برقرار بود در سخنان مهمي به دو موضوع مهم اشاره فرمودند. ايشان در ابتدا با اشاره به سفر تاريخي مقام معظم رهبري به شهر قم فرمودند: ...

4e9ee37da6319 1

حضرت آيت الله العظمي نوري همداني (مد ظله العالي) مرجع عاليقدر جهان تشيع امروز در درس خارج فقه كه در مسجد اعظم برقرار بود در سخنان مهمي به دو موضوع مهم اشاره فرمودند.

 ايشان در ابتدا با اشاره به سفر تاريخي مقام معظم رهبري به شهر قم فرمودند: اين سفر داراي بركات فراوان بود. معظم له با اشاره به گزارش آيت‌الله سيد احمد خاتمي مبني بر اينكه 60 عنوان از توصيه‌هاي مقام معظم رهبري پيرامون حوزه مورد عمل قرار گرفته اشاره داشتند بايد بين حوزه و نظام تعامل باشد و اين در استقلال حوزه خللي پيش نخواهد آورد و بلكه اين ارتباط بايد مستحكم تر باشد زيرا رابطه حوزه و نظام،رابطه پدر و فرزندي است و اين نظام از اين حوزه بوده است. حوزه در عين استقلال بايد با نظام اسلامي كنوني مرتبط باشد.

 معظم له همچنين دستاورد‌هاي اجتماعي اين سفر را مورد تأكيد قرار داده و فرمودند در اين رابطه مسؤولان محترم نمايشگاهي ايجاد نموده‌اند كه مي‌توان از آن بازديد كرد.

ايشان در بخش دوم از فرمايشات خود با اشاره به قيام‌هاي كشور‌هاي اسلامي كه امروز به قلب كشور هاي آمريكا و اروپا رسيده فرمودند:

اين كشور‌ها بايد از اسلام الگو پذيري كنند.

معظم له با اشاره به آيات و روايات به بيان انواع طاغوت اشاره كرده و ريشه اين انقلابها و تجمعات  مردمي را  اين طاغوت ها دانستند. طاغوت‌هايي كه امروز در جهان است عبارت‌اند از طاغوت سياسي،طاغوت اقتصادي و طاغوت فرهنگي. ايشان در توضيح اين طاغوت‌ها فرمودند در قرآن كريم در سوره نحل آيه 36 وقتي از طاغوت سخن گفته مي‌شود به فرعون كه طاغوت سياسي و قارون كه طاغوت اقتصادي و هامان كه طاغوت فرهنگي است نظر مي‌باشد .

 ايشان در ادامه به مذمت فقر و جهل و ظلم در اسلام اشاره فرموده و مبناي اسلام كه  براي ريشه كن كردن اين سه عامل مخرب معرفي شده است را بيان نمودند و با استفاده از نهج البلاغه، مادر همه اين عوامل  را فقر توصيف كردند و حفظ بيت المال و انفال و فرواني نعمت و ارزاني و ايجاد كار و حذف ربا از سيستم بانكي كشور و مبارزه با تكاثر را از اساس حكومت اسلامي دانستند. معظم‌له همچنين با اشاره به سوره تكاثر فرمودند : اسلام اجازه نمي‌دهد كه عده اي غرق در ثروت و عده‌اي در فقر معلّق باشند و در پايان بيان داشتند كه اسلام اساس ماليات را طوري تنظيم كرده  است كه سنگيني بر دوش اغنيا باشد و فقرا هرگز از لحاظ پرداخت ماليات با مشكلات مواجه نشوند.