پیام معظم له بمناسبت اربعین حسینی

این زائران که توفیق درک اربعین و پیاده روی را دارند مهم‌ترین عملشان حفظ شعائر الله است/این روز یادآور عاشورا و همچنین زنده نگهداشتن حرکت عظیم سیدالشهداء علیه السلام است

اربعین1401-موبایل 1

به مناسبت اربعین سید و سالار شهیدان مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی نور ی همدانی مد ظله العالی پیامی صادر نمودند.
متن پیام معظم له به این شرح است:


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ


الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلَی سَیِّدِنا وَ نَبِیِّنَا أَبِی ‌الْقَاسِمِ المصطفی مُحَمَّد وَ عَلَی أهلِ بَیتِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ سیَّما بَقیَّهَ اللَّهِ فِی الأرَضینَ.
اَلسَّلٰامُ عَلَیْکَ یٰا اَبٰا عَبْدِ اللهِ، وَعَلَى الْاَرْوٰاحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِنٰائِکَ، عَلَیْکَ مِنّى سَلامُ اللهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَبَقِىَ اللَّیْلُ وَ النَّهٰارُ، وَلا جَعَلَهُ اللهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِیٰارَتِکُمْ، اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ ، وَعَلٰى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ، وَعَلىٰ اَوْلادِ الْحُسَیْنِ ، وَعَلىٰ اَصْحٰابِ الْحُسَیْن.
یکی از جریانات مهم و تاریخی که عظمت فرهنگ اهل بیت علیهم السلام را به نمایش می‌گذارد موضوع اربعین است و این جریان بعنوان یک شعائر الله مطرح است « لَا تُحِلُّوا شَعَائِرَ اللَّهِ » و این زائران که توفیق درک اربعین و پیاده روی را دارند و توفیق زیارت پیدا می‌کنند مهم‌ترین عملشان حفظ شعائر الله است و این روز یادآور عاشورا و همچنین زنده نگهداشتن حرکت عظیم سیدالشهداء علیه السلام است. اربعین یادآور حرکت ظلم ستیزی و عدالت خواهی است، اربعین تجلی عشق و محبت و نشان یک حرکت و جهاد فکری است.
براین اساس عده‌ای در تلاش کمرنگ کردن این جریان عظیم هستند. زیارت امام حسین علیه السلام با پای پیاده یکی از مهم‌ترین عبادات است که دارای ثواب و ارزش خاصی است « مَنْ أَتَى قَبْرَ الْحُسَیْنِ مَاشِیاً كَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِكُلِّ خُطْوَةٍ أَلْفَ حَسَنَةٍ وَ مَحَا عَنْهُ أَلْفَ سَیِّئَةٍ وَ رَفَعَ لَهُ أَلْفَ دَرَجَةٍ» کامل الزیارة، باب 49، حدیث4.
این ایام دلباختگان حضرت سیدالشهداء علیه السلام بعد از سه سال دوران کرونا با حضور پر رنگ به این زیارت پرداختند و با وجود گرمای شدید هوا و گاهی کمبود امکانات اما با عشق و علاقه زیارت اربعین را انجام دادند و خواهند داد، اگر چه مایل بودم که این توفیق برایم حاصل می‌شد که جزو زائران باشم اما این توفیق حاصل نگردید ولی از باب وظیفه ضمن طلب دعا برای عزیزان، از همه کسانی که در این مدت برای این زائران خدمت کردند خصوصاً اهالی مناطق مرزی ایران و همچنین مردم عزیز و مهمان نواز عراق که همه امکانات خود را در این راه بسیج کردند و همچنین مسئولانی که تلاش نمودند؛ از جمله ستاد اربعین، وزارت کشور و همه نهادهای مردمی تشکر می‌کنم.
توفیقات همگان را از خداوند متعال خواهانم.


24 شهریور ماه 1401
حسین نوری همدانی