حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی «مدظله العالی» در دیدار با جمعی از اعضای کنگره هشت هزار شهید استان همدان

با زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا، فرهنگ ایثار و شهادت را به نسل جوان منتقل کنید.
دانشمندان و نخبگان علمی برجسته باید به نسل جوان معرفی شوند.
رشد و تقویت فرهنگ جامعه بر عهده مسئولان است.

photo_2023-09-26_14-48-30

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی دامت برکاته، صبح امروز جمعی از اعضای کنگره هشت هزار شهید استان همدان در معیت مقامات استانی از جمله نماینده ولی فقیه در استان همدان حجت الاسلام و المسلمین شعبانی، استاندار محترم جناب آقای دکتر قاسمی فرزاد و نماینده مجلس شورای اسلامی همدان جناب آقای دکتر حاجی بابایی و به مناسبت برگزاری مراسم اختتامیه این کنگره در روزهای آتی با معظم له دیدار کردند.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی «مدظله العالی» ضمن خیر مقدم خدمت مسئولین و حضار و تجلیل از دست‌اندرکاران برگزاری این کنگره، روز آغاز امامت حضرت بقیت الله الاعظم (ارواحنا فداه) را تبریک و تهنیت عرض نمودند.
معظم له در ادامه به وجود جریانات آخرالزمانی اشاره نمودند و با روایت حدیثی از امام صادق (علیه السلام) انقلاب اسلامی را در زمره آن جریانات قرار داده و و آن را زمینه ساز ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) دانستند و فرمودند: استکبار جهانی هر لحظه با تمام توان در حال دسیسه چینی برای ضربه زدن به دنیای اسلام و وحدت مسلمین است و همواره در تلاش است تا اثری از یاد و نام مجاهدت‌ها و رشادت‌های شهدا باقی نماند.
معظم له هوشیاری مردم شهید پرور ایران و مسئولین را در دفع این شرارت ها و زنده نگاه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت حائز اهمیت دانستند و فرمودند: با زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا، فرهنگ ایثار و شهادت را به نسل جوان منتقل کنید، باید توجه داشت رشد و تقویت فرهنگ جامعه وظیفه مسئولان است.
این مرجع عالیقدر با اشاره به حدیثی از نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) در صحیفه نور امام (ره) که فرمودند: هر پیامبری که مبعوث شد در یک دست خود کتاب هدایت و در دست دیگر خود ابزار جنگ و جهاد به همراه داشت، از مردم و بخصوص مسئولین کشوری و لشکری خواستند تا هر کس به اندازه خود و با تمام توان در رفع حوائج اسلام و مسلمین تلاشی جهادی نماید.
معظم له سه عامل رفع فقر، ریشه کنی ظلم و بی عدالتی و اعتلای فرهنگ ایرانی و اسلامی را از شاخصه های مهم حرکت های انقلابی و جهادی دانسته و آن را از نیازهای جامعه امروز ایران اسلامی قلمداد نمودند.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی «دامت برکاته» بر لزوم مطالعه صحیفه نور امام (ره) و توجه هر چه بیشتر به فرمایشات مقام معظم رهبری تاکید نمودند و آنرا کلید حل بسیاری از مشکلات امروز ایران و دنیای اسلام دانستند و از مسئولین خواستند که به مسئولیت ها و امکانات خود بعنوان یک امانتی از جانب پروردگار عالم نگاه کنند؛ نه وسیله امرار معاش.
معظم له بر طبق آیات و روایت مشکلات و مصائب زندگی را جزو لاینفک دنیا و صبر و استقامت را لازمه رسیدن به موفقیت ها و پیروزی ها دانستند و فرمودند: در جریان جنگ بدر، برخی از مسلمین تصور کردند کاروانی از شام در حال عزیمت به مدینه است که قرار است غنائم زیادی بدست آورند؛ خداوند متعال در قرآن کریم خطاب به آنان می فرماید: ولی خداوند چیز دیگری مقدر کرده بود؛ پس همانطور که می‌دانید جنگ رخ داد که در نتیجه آن ابوجهل ها کشته شدند.
این مرجع عالیقدر جهان تشیع در ادامه فرمایشاتشان به جانفشانی های مردم غیور ایران اسلامی علی الخصوص مردم شهیدپرور استان همدان در انقلاب و دوره هشت سال دفاع مقدس اشاره نمودند و فرمودند: همدان مردمی مجاهد و مقاوم دارد و بنده به همدانی بودن خود افتخار می کنم. افتخار ماست که از همدان عزیز هشت هزار شهید تقدیم اسلام و انقلاب کردیم. سلام من را به مردم عزیز استان همدان برسانید.
معظم له با اشاره به سابقه و هویت تاریخی، دینی و علمی استان همدان، این استان را از گنجینه های تاریخ ایران اسلامی برشمردند که ستاره‌های درخشان علمی، معنوی و معرفتی فراوانی را تقدیم این مرز و بوم کرده است که همگی، شناسنامه و هویت تاریخی این استان هستند و در ادامه خاطر نشان کردند: باید دانشمندان برجسته و نخبگان علمی به نسل جوان معرفی شوند.