حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی در دیدار با حجت‌الاسلام و المسلمین محمد الحیدری؛ از مسئولان فرهنگی حشدالشعبی عراق

عراق از مراکز مهم فقهی و تاریخی جهان اسلام می باشد.
ما در کنار شما خواهیم ایستاد چرا که دشمن ما مشترک است.

photo_2023-11-30_16-38-02

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی، مرجع عالیقدر جهان تشیع پیش از ظهر امروز در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین الحیدری؛ از مسئولان فرهنگی حشدالشعبی عراق و هیات همراه، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا «سلام الله علیها»، خاطر نشان کردند عراق از مراکز مهم فقهی و تاریخی جهان اسلام می باشد.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی دامت برکاته با مهم دانستن فتوای آیت الله العظمی سیستانی در تشکیل حشدالشعبی و تمجید از مجاهدت های نیروهای مخلص و مومن حشد الشعبی، با اشاره به آیه هفتم سوره مبارکه محمد "یاأَیُّهَا ٱلَّذِینَ ءَامَنُواْ إِن تَنصُرُواْ ٱللَّهَ یَنصُركُم وَیُثَبِّت أَقدَامَكُم" فرمودند: اگر خدا را یاری کنید، خدا شما را یاری خواهد کرد؛ این شرط خداوند است. امروز دشمن می کوشد ما را مجبور به تبعیت از خود نماید تا از هر گونه حرکت و قیام علیه منافع خود جلوگیری کند. هرچند این خیال باطلی است لیکن ما باید همیشه بیدار و هوشیار باشیم و توانمندی های خود را بیش از پیش ارتقا داده و نقاط ضعف را ترفیع نماییم.
این مرجع عالیقدر جهان تشیع با اشاره به اخبار و اتفاقات اخیر پیرامون مسئله فلسطین و خصوصاً غزه فرمودند: اکنون که رژیم صهیونیستی به پشتوانه شیطان بزرگ؛ آمریکا و استکبار جهانی از هیچ جنایتی علیه مردم مظلوم غزه، زنان و کودکان بی دفاع آن فروگذار نیست و سازمان های بین المللی سیاست سکوت و حمایت از این رژیم صفاک را در پیش گرفته اند، لزوم وحدت بین دول و ملل اسلامی، تشکیل جبهه واحد مقاومت و اتخاذ آرایش جنگی بیش از پیش احساس می شود. اگرچه آتش بس فرصتی است مغتنم برای تامین نیازهای اساسی مردم مظلوم غزه ولی نباید از حیله و توطئه دشمن صهیونیستی غافل شویم چراکه آنها به هیچ اصول اخلاقی و انسانی پایبند نیستند. مرتب آتش بس را نقض می کنند و با شهرک سازی سعی در ادامه اشغالگری دارند. رژیمی که زنان، کودکان، سالمندان، خودروهای امدادی، بیمارستانها و مراکز درمانی و حتی خبرنگاران را براحتی مورد هدف قرار می دهد به هیچ وجه مشروع و قابل اعتماد نیست.
معظم له در ادامه با اشاره به خطبه ششم نهج البلاغه که حضرت امیرالمومنین علی «علیه السلام» می فرمایند"به پایمردى یارانى كه روى به حق دارند، روى برتافتگان از حق را فرو مى ‏كوبم و به مدد كسانى كه گوش به فرمان من نهاده‏ اند، شورشگرانى را كه همواره در حق من تردید مى ‏ورزیده ‏اند، مى زنم و این شیوه من است، تا مرگم فرا رسد" افزودند: حشد الشعبی اینگونه است. حشد الشعبی عراق یکی از اعضای بسیار بیدار و هوشیار محور مقاومت است که با فتوای مرجعیت و مساعدت مردم عراق تشکیل شدو افرادی همانند شهید سلیمانی و ابومهدی پیشرفت کرد. ما در کنار شما خواهیم ایستاد چراکه دشمن ما مشترک است. امروز که نظام استکبار جهانی در برابر اسلام و موازین آن قیام کرده، باید بر تکیه بر قرآن کریم، صحیفه سجادیه و نهج البلاغه علیه آن قیام کنیم.
ایشان در ادامه بر اهمیت و لزوم تبعیت از مرجعیت تاکید نمودند و فرمودند: مسئله تبعیت از مرجعیت بسیار حائز اهمیت است. از نکاتی که نباید از آن غافل بود، اشاعه و ترویج فرهنگ شهادت است. فرهنگ شهادت چشمه همیشه جوشان حقیقت و کمال است. منابع روایی و فقهی ما همواره بر این مسئله بسیار تاکید دارند، چنانکه حضرت امیرالمومنین علی «علیه السلام» در نامه ۵۳ نهج البلاغه خطاب به مالک اشتر می فرمایند از خدا خواسته ام تا مرگ من و تو را در شهادت قرار دهد و یا حضرت امام سجاد «علیه السلام» در صحیفه سجادیه شهادت به صیوف الاعداء را از خداوند آرزو می نماید.
لازم به ذکر است در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین الحیدری ضمن بیان نقش مرجعیت و شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهندس در تشکیل و تثبیت حشد الشعبی، اهداف و برنامه های پیش روی این نیروی محور مقاومت را تشریح نمود.