پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت اللّه العظمی نوری همدانی «مدظله العالی» به کنگره بین المللی امامزاده علی ابن محمد باقر «علیه السلام»

عکس-بیانیه.jpg02

متن پیام معظم له

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ
الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلَی سَیِّدِنا وَ نَبِیِّنَا أَبِی ‌الْقَاسِمِ المصطفی مُحَمَّد وَ عَلَی أهلِ بَیتِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ سیَّما بَقیَّهَ اللهِ فِی الأرَضینَ.
قال الله الحکیم فی کتابه الکریم: «قلْ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَیهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَى»
با سلام و تحیت به آن مجمع محترم؛
یکی از علّت‌های گسترش فرهنگ غنی اسلام و سیره اهل بیت «علیهم السلام» در ایران حضور امامزادگان است و این موهبت الهی برای کشور ما است، بر این اساس یکی از موضوعات مهم تکریم و تجلیل از امامزادگان است و بنابر حدیث شریف ثقلین که مقبول فریقین می‌باشد، از شعائر دین، وظیفه و تکالیف مسلمانان می‌باشد.
همان طور که قرآن کریم برای مسلمانان، کتاب هدایت است، عترت پیامبر اکرم «صلّی الله علیه و آله و سلم» نیز هادیان مردم و نجات‌دهنده گمراهان از ضلالت می‌باشند، و همگان وظیفه دارند که از آنان پیروی نموده، و راه و روش زندگی را از آنان بیاموزند.
آشنایی با سیره آن بزرگواران، و مطالعه زندگانی آنان، برای همه مسلمانان، اهمیت بسیار زیادی دارد. با مطالعه زندگی امامزادگان در طول تاریخ می‌بینیم که آنان با مجاهدات‌ خویش، و با تحمل زحمات و صدمات بسیار زیاد، دین مبین اسلام و معارف نورانی مکتب را تبلیغ و ترویج نموده، و بسیاری از آن بزرگواران در این راه، شربت شهادت نوشیده، و با خون پاک خود شجره طیبه اسلام را آبیاری نمودند.
خصوصاً امامزادگانی که در راه ترویج دین و اسلام ناب دست به جهاد زدند و به همین منظور از شهر خود هجرت نمودند تا هم مردم بلاد دیگر را با فرهنگ اهل بیت «علیهم ‌السلام» آشنا سازند و هم از دستگاه جور امویان و عباسیان نجات پیدا کنند و طبیعی است که هرجا اقبال بیشتری باشد محل تجمع این امامزادگان باشد
در این بین منطقه کاشان در طول تاریخ دارای ویژگی‌های خاصی بوده است و محل رفت و آمد منسوبان اهل بیت «علیهم السلام» بوده به علاوه با توجه به حضور علماء بزرگ مردم این منطقه بیش از جاهای دیگر با حضرات معصومین «علیهم السلام» آشنا بوده‌اند از جمله امامزادگان بزرگوار حضرت علی ابن محمدباقر «علیه السلام» است که در منابع تاریخی ما مورد توجه قرار گرفته و با عظمت از ایشان یاد شده از جمله شیخ مفید و صاحب ریاض، مرحوم طبرسی، قاضی نوراللّه شوشتری صاحب روضات الجنات و مرحوم شیخ عباس قمی.
بر این اساس تجلیل از این بزرگوار بسیار لازم است مسئولان باید برای معرفی این شخصیت عظیم تلاش نمایند و آن مکان مقدس نیز به عنوان یک قطب فرهنگی در منطقه تبدیل شود و تأسیس و یا گسترش یک حوزه علمیه در جوار آن بزرگوار لازم و ضروری است. اینجانب بسیار مایل بودم که شخصاً در آن مجمع محترم حضور پیدا می‌کردم اما توفیق حاصل نگردید،خدا را شاکرم که این عنایت را فرمود تا چند سطری درباره اهل بیت این امامزاده بزرگوار مرقوم بدارم. لازم می‌دانم از همه عزیزان که در این مراسم حضور یافته‌اند و برای تشکیل آن تلاش نموده تشکر و قدردانی کنم.
توفیق همگان را از خداوند متعال خواستارم.
حسین نوری همدانی
۱۹ دی ماه ۱۴۰۲