مذاکره با آمریکا خیانت به انقلاب است

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با تأکید بر مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن و لزوم هوشیاری در برابر آنان، هرگونه مذاکره با آمریکا را خیانت به انقلاب اسلامی دانستند.

IMG_4915 1

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی،ایشان امروز در مراسم آیین افتتاحیه سال تحصیلی حوزه های علمیه استان تهران که در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد، با اشاره به نقش علما در تربیت افرد جامعه گفتند: روحانیت در طول تاریخ متمرکز بر علم، تقوا و درصدد ترویج ارزش های اسلامی بوده تا بدین وسیله افراد جامعه توسط علما تربیت شوند.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با اشاره به تذکر روز گذشته رهبر معظم انقلاب درباره مذاکره با آمریکا ادامه داد: چهل سال است که آمریکا با ما جنگ دارد و ما همیشه در مسیر استقامت و مقاومت ایستادگی کردیم.
ایشان هرگونه مذاکره با آمریکا را خیانت به انقلاب دانستند و عنوان کردند: روز گذشته رهبر معظم انقلاب در درس خارج خویش فرمودند آمریکا چهل سال است که در مقابل قدرت اسلام ایستاده و امروز دم از مذاکره می زند، اولا اینکه ما با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد و اگر کسی بخواهد با آمریکا مذاکره کند یا خائن است و یا جاهل.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی در بخش دیگری از سخنان خود فرمودند: در قرآن کریم از هیچ قشری مانند علما تکریم نشده است؛ عالم و فقیه موقعیت بسیار عظیمی دارند.
حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی درباره خط مشی طلبگی، ابراز کردند: خط مشی طلبگی اصولی دارد که اگر طلبه بر مبنای آن اصول گام بردارد می تواند به درجه فقاهت دست یابد و کسی که در این مسیر گام بر می دارد بسیار محترم است.
معظم له افزودند: کسی که طالب علم است ملائکه پر و بال خود را برای او می گسترانند تا در مسیر کسب علوم بر روی بال آنان حرکت کنند.
مرجع عالیقدر جهان تشیع با تأکید بر اینکه طلبه باید اخلاص داشته باشد، اظهار داشتند: طلبه باید برای خدا و با اخلاص درس بخواند بنابراین نخستین شرط ترقی برای رسیدن به موقعیت عالم فقیه لازم اخلاص است.
حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی همت بلند داشتن را از دیگر شروط طلبگی برشمردند و ادامه دادند: طلبه باید با همتی بلند درس بخواند و با اراده ای قوی به موقعیت پایین اکتفا نکند و با همت بلند راه فقیه شدن را طی کند؛ بنابراین هر کسی که کوشا باشد و زحمت بیشتر بکشد می تواند موقعیت های بلند را کسب کند.
ایشان ادامه دادند: اوج گرفتن انسان بسته به میزان همت اوست، انسان تنبل و سست اراده نمی تواند انتظار پیشرفت و ترقی را داشته باشد بنابراین طلبگی راه آسانی نیست و نیازمند زحمت و اراده قوی است. اخلاص، همت، جدیت و کوشش و نظم از ویژگی های مهم طلاب به شمار می رود.
معظم له با تاکید بر اینکه طلبه باید منظم باشد و با برنامه کارهای خود را پیش ببرد، گفتند: طلبه کارش با قلم و بیان است بر این اساس از نظر ادبیات باید بسیار قوی باشد چرا که قلم و بیان احتیاج شدیدی به تقویت ادبیات دارد.
حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی علم فقه را بسیار مهم دانستند و گفتند: تمام ابعاد زندگی انسان از جمله معارف اعتقادی، اخلاقی، عبادی، اجتماعی، سیاسی، قضایی و جهادی در فقه خلاصه می شود و فقیه باید به همه این علوم احاطه و اشراف داشته باشد.
ایشان با تاکید بر اینکه طلبه در کنار علم آموزی نباید از تهذیب نفس غفلت کند چرا تنها علم آموزی برای طلبه کفایت نمی کند، عنوان کردند: همیشه و در طول تاریخ اخلاق مورد توجه حوزویان بوده و در حوزه اهتمام ویژه ای به آن می شود علما و استادان اخلاق بسیاری مانند آیت الله حق شناس و یا شیخ زاهد در تهران وجود داشتند که کرسی اخلاق برگزار می کردند.
مرجع عالیقدر جهان تشیع تهجد، سحرخیزی و مداومت بر نماز شب را از دیگر شروط طلبگی بر شمردند و گفتند: کسی که اهل نماز شب نیست نمی تواند به جایی برسد؛ بزرگان دین مدام طلاب را به نماز شب و سحر خیزی توصیه می کردند چرا که سحرخیزی و خلوت کردن با خدا لازمه طلبگی است.
ایشان با بیان اینکه کسی با نوار طلبه و فقیه نمی شود بلکه در محضر اساتیدی که متخلق به علم و اخلاق هستند طلبه رشد پیدا می کند، عنوان کردند: علمای بزرگ همیشه در کنار مردم بودند و به رفع مشکلات آنان اقدام می کردند طلاب نیز باید بر اساس سیره آن بزرگان در میان مردم و اجتماع حضور داشته باشند.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با اشاره به اینکه مرحوم آیت الله حق شناس بسیار اهل تهجد بودند، اظهار داشتند: ایشان در قلمرو کار خودش می شناخت چه کسی فقیر است و چه کسی بیماری دارد و مدام به آنها سر می زد تا مشکلات آنان را رفع کند؛ طلاب باید در اجتماع حضور داشته باشند که بتوانند مشکلات مردم را ببینند.
ایشان مبارزه با ظالمان، جباران و ستمکاران را از دیگر وظایف طلاب بیان کردند و گفتند: پیامبراکرم(ص) می فرمایند: مسلمانان باید همیشه در برابر دشمنان اسلام مجهز باشند؛ طلبه باید خود را در برابر ظالمین و جباران مجهز کند، امروز زمینه خدمت مضاعف شده چرا که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان خود را مجهز کردند تا بتوانند با اسلام مبارزه کنند که یکی از آنان جنگ تحمیلی بود تا از این طریق انقلاب را نابود کنند؛ علما و روحانیان شهدایی که در این هشت سال دادند بیش از همه اقشار بود.