انقلاب راه را برای پیشرفت بانوان باز کرد / حوزه خواهران از دستاوردهای مهم انقلاب است

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی رونق حوزه های علمیه به ویژه حوزه خواهران را به برکت انقلاب و تدابیر امام راحل دانستند و گفتند: انقلاب اسلامی و امام راحل راه پیشرفت را برای بانوان باز کردند.

photo5827754318814623733

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی، این مرجع عالیقدر جهان تشیع عصر امروز در دیدار رییس و اعضای شورای سیاستگذاری حوزه خواهران، رونق حوزه های علمیه به ویژه حوزه خواهران را به برکت انقلاب و تدابیر امام راحل دانستند و گفتند: بانوان در طول تاریخ در عقب ماندگی فکری، فرهنگی و اجتماعی قرار داشتند اما امام و انقلاب توانستند که راه را برای بانوان باز کنند تا بانوان نیز همانند آقایان به پیشرفت های علمی، فرهنگی و سیاسی دست پیدا کنند.

ایشان افزودند: در فعالیت های حوزه باید بیشتر به کیفیت توجه کنیم تا کمیت، خوشبختانه از نظر کمیت وضعیت مناسبی داریم که البته باید بهتر شود اما از نظر کیفیت باید پیشرفت و سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد.
معظم له با تأکید بر تبیین جایگاه علمی بانوان حوزوی اظهار داشتند: بانوان می توانند به مقامات عالی علمی و تقوایی برسند و این جایگاه مختص مردان نیست، باید جایگاه علمی بانوان حوزه های خواهران به خوبی تبیین شود تا حوزویان و جامعه با دستاوردهای بانوان طلبه آشنایی پیدا کنند.

ایشان ادامه دادند: باید به مباحث تخصصی اهمیت بیشتری داده شود، البته تا جایی علوم مشترک است و همه باید آن را بخوانند اما از مرحله ای باید به مسائل تخصصی بیشتر توجه شود؛ بانوان طلبه باید در قلم و بیان برجسته باشند تا بتوانند به درستی نسبت به نیازها پاسخگویی کنند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با تأکید بر این که حوزه های علمیه باید به نیازهای امروز پاسخ دهند، ابراز داشتند: اسلام برای همه نیازهای بشر برنامه دارد که این برنامه جامع باید برای جهانیان تبیین شود.
ایشان عنوان کردند: طلاب باید در زمینه های فقاهت، تبلیغ، تفسیر و مباحث دیگر به صورت تخصصی تربیت شوند، بانوان می توانند نقش ویژه ای در حل مشکلات و تبیین مبانی دینی در حوزه زنان برای دنیا داشته باشند.

مرجع عالیقدر جهان تشیع خاطرنشان کردند: طلاب باید با نظرات و مبانی حضرت امام آشنایی کامل و دقیق داشته باشند، امروز وصیت و نظرات امام در بین دانشجویان تدریس می شود و این موضوع در حوزه ها هم باید مورد توجه باشد.

ایشان با تأکید بر تقویت دروس اخلاق در حوزه اضافه کردند: درس اخلاق فقط برگزاری کلاس نیست بلکه منظور از درس اخلاق ساختن است و انسان سازی کار انبیا و ائمه طاهرین(ع) محسوب می شود، باید افراد متخلق به اخلاق اسلامی انتخاب شوند تا بتوانند دروس اخلاق را برگزار کنند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی آشنایی طلاب با نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را از وظایف مهم حوزه ها دانستند و گفتند: افتخار می کنیم که کتاب شریفی مانند نهج البلاغه امیرمؤمنان(ع) داریم که حاوی مطالب اعتقادی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و راهگشای امور جامعه است.

ایشان افزودند: بانوان طلبه هم باید با رصد شبهات به ویژه در فضای مجازی به نیازها و شبهات جامعه پاسخ مناسب بدهند.

معظم له با اشاره به اهمیت تربیت افراد اظهار داشتند: تربیت افراد کار سخت و پرزحمتی است و باید با شناسایی ویژگی های افراد بر تربیت آن ها تمرکز کرد.

ایشان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به پیش رو بودن موسم عظیم اربعین ادامه دادند: روز به روز بر عظمت این مراسم مهم افزوده می شود و مراسم اربعین می تواند زمینه ساز ظهور حضرت ولیعصر(عج) باشد، همه ما باید وظیفه خود را به درستی انجام دهیم.