پیام آیت اللّه العظمی نوری همدانی(دامت برکاته) به دومین نشست هم اندیشی احزاب و گروه های جبهه مقاومت

بی تردید شهادت سردار سلیمانی خون تازه ای را در رگ های مقاومت جاری کرد، لیکن از آن مهمتر، آن مکتب فکری و معرفتی شهید سلیمانی است ...

970929-d-35-300x200


بسم اللّه الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین الصلاة والسلام علی سیدنا محمد و اله الطاهرین
باسلام وتحیت به آن مجمع محترم وگرامیداشت ایام دهه ولایت و عید غدیر؛
در عصری به سر می بریم که قدرت های استکباری به صورت مستمر بر آتش اختلاف و تفرقه در جهان اسلام می دمند، لیکن مقاومت جهانی نظام های عدالت طلبانه با نقش آفرینی بی‌بدیل شهید سلیمانی، میوهِ شیرین نابودی داعش و شکست و اضمحلال حامیان تروریسم در منطقه را چیده است.
پس از پیروزی مقاومت؛ ترامپ که به زعم باطل خود می خواست بازنده جنگ نباشد در صدد برآمد تا با ترور شهید سلیمانی، ماجرای نقش آفرینی مؤثر حاج قاسم در منطقه را در تاریخ دفن کند، لیکن در عمل قافیه را باخت و الان با نفرت عمومی مردم جهان و شعار بین المللی مردم برای خون خواهی سردار سلیمانی مواجه شده است که اخراج حتمی آمریکا از منطقه یکی از ابعاد انتقام سخت خداوند از دشمنان اسلام خواهد بود.
فارغ از این مسأله، باید در چگونگی تداوم اقتدار جریان مقاومت در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی در سال های پسا سلیمانی اندیشید و به این مسألۀ راهبردی رهنمون شد که در مقابله فکری و علمی در برابر آمریکا و متحدانش چگونه باید عمل کرد؛ زیرا تداوم پیروزی ها و استمرار اقتدار روز افزون جبهۀ مقاومت مقوله ای نرم افزاری است و در کنار نوسازی سخت افزاری کشورهای منطقه باید بر نوسازی علمی و نظری در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی تأکید کرد.
در این میان باز تولید آموزه های وحدت گرایانه مکتب فکری شهید سلیمانی، اصل راهبردی در وحدت امت اسلامی، تقویت جبهۀ مقاومت و تسریع مطالبۀ تمدن سازی نوین اسلامی به شمار می آید.
در تبیین این مسأله باید گفت وحدت امت اسلامی از جمله عوامل حیاتی شکوفایی تمدن اسلامی است؛ تأمل در نظام معنایی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نشان می دهد آن شهید والا مقام خود را فدایی مسلمانان و عموم انسان ها می دانست و اینگونه سپهبد سلیمانی در طول مبارزات خود علیه داعش، به شاخص و اسطوره ای برای امت اسلامی تبدیل گردید.
هم چنین تحقق تمدن سازی نوین اسلامی در گرو مواجهه مثبت و سازنده با جهان متکثر فارغ اقوام ، زبان ها، فرهنگ ها و مذاهب اسلامی در ممالک اسلامی و دیگر جوامع بشری است، که این اصل نیز در پرتو اصل مهاجرت، در بستر فرهنگ محوری و تعامل گرایی و صلح طلبی شکل می گیرد.
شهید سلیمانی به تبعیت از امام خمینی (رحمه الله) که فرمود، «انقلاب ما محدود به ایران نیست» و مبنا و منظومه فكری رهبر معظم انقلاب برای تشکیل جبهۀ بدون مرز حق علیه باطل، ترک وطن کرد، و مرزهای قومیت، نژاد، ملیت و حتی مذهب را در نوردید و جهان وطنی خود را علاوه بر شیعیان ، بر مدار تعاملات میان مذهبی با برادران اهل سنت و حتی پیروان دیگر ادیان الهی به ویژه مسیحیان در منطقه تعریف نمود تا جبهه ای بی مرز علیه ظلم و جنایت آمریکا و تروریست های تکفیری به منصۀ ظهور رساند.
آری افق معنایی و تمدنی شهید سلیمانی به قومیت، مذهب، ملیت یا مرزهای خود ساخته بشری خاص اختصاص نداشت، بلکه ایصال جهان اسلام و دیگر جوامع بشری به امامت، از طریق ارتباطات دانشی و فقه میان مذهبی، مهمترین شاکلۀ معرفتی این چهرۀ بین المللی مقاومت بود.
در حقیقت مبنای توحیدی سردار سلیمانی در مبارزات ظلم ستیزانه به شدت با عنصر حکمت، امامت، ولایت و فقاهت گره خورده است، لذا بر مبنای آیۀ«أَشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ؛ در برابر کفّار سرسخت و شدید، و در میان خود مهربانند» دچار خشونت نمی شد، بلکه با حکمت و عقلانیت فقهی فضای ضد تقریبی را شکست و اینچنین با اهتمام به جغرافیای فرهنگی وحدت و بازشناسی اشتراکات معرفتی، برای شکل گیری تمدن نوین اسلامی تلاش نمود.
بی تردید شهادت سردار سلیمانی خون تازه ای را در رگ های مقاومت جاری کرد، لیکن از آن مهمتر، آن مکتب فکری و معرفتی شهید سلیمانی است که جهان بینی باشکوهی از ساختار تمدنی در جهان اسلام رقم زده است و چارچوب جهانی تمدن نوین اسلامی را ترسیم خواهد کرد.
در پایان لازم می دانم از همه برگزاركنندگان این جلسه بویژه حزب انقلابی و با سابقه مؤتلفه اسلامی و خصوصاً جناب آقای بادامچیان تشكر نمایم.
توفیق همگان را از خداوند متعال مسئلت می كنم.
قم مقدسه
حسین نوری همدانی
21مرداد 1399
مطابق با21 ذی الحجه 1441
#هماندیشیجبهه_مقاوت
#نوری_همدانی