دیدار آیت الله محسن اراکی و اعضای اتحادیه جهانی زنان مسلمان با معظم له

زنان مسلمان با برقراری ارتباط با هم در سطح جهان به نشر و گسترش اسلام و فرهنگ فاطمی بپردازند

c3db341d-64bd-4881-8e7d-1e3d256364fb

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی مرجع عالیقدر جهان تشیع پیش از ظهر امروز در دیدار با آیت الله محسن اراکی و اعضای اتحادیه جهانی زنان مسلمان ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا (عیها السلام) و روز زن به ضرورت تبین جایگاه بانوان مسلمان بر اساس فرهنگ فاطمی پرداخت و خاطر نشان کردند: متاسفانه قبل از بعثت رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) دیدگاه نادرستی نسبت به زنان وجود داشت. در جوامع گذشته زنان از کرامت و حقوق انسانی خویش محروم بودند اما با طلوع اسلام بانوان از منزلت فردی و اجتماعی بسیار خوبی برخوردار شدند و بر بسیار از سنت های فرسوده و غلط پیشینیان خط بطلان کشیده شد.
معظم له در ادامه به نمونه های از تکریم بانوان در فرهنگ اهل بیت (علیه السلام) پرداخت و با بیان ضرورت الگوپذیری از ایشان فرمودند: رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) همواره به حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام) با دید احترام و کرامت می نگریست و به ایشان علاقه شدیدی داشت به طوری که هرگاه حضرت فاطمه (علیها السلام) وارد مجلس می شدند پیامبر به احترام ایشان از جا بر می خواست و ایشان را در جایگاه خود می نشاند.
مرجع تقلید شیعیان در ادامه به نقش برجسته بانوان در نشر و حفظ اسلام ناب محمدی اشاره نمود و افزودند: حضرت زینب کبری (علیها السلام) در شام و کوفه با خطبه های غرا خویش اهل بیت (علیهم السلام) را به جهانیان شناساند و اسلام را احیا نمود و یا حضرت زهرا (علیها السلام) با ایراد خطبه از مقام ولایت و امامت پشتیبانی نمود که ما باید از سیره این بزرگواران درس بیاموزیم .
معظم له با بیان نقش محوری زنان در تحکیم خانواده و تاثیر برجسته آنان در تربیت فرزند افزودند: امام (راحل) در این درباره می فرمودند: مرد از دامن زن به معراج می رود از این رو تربیت فرزندان صالح یکی از مهم ترین وظایف مادران مسلمان است.
حضرت آیت العظمی نوری همدانی مدظله العالی پیروزی انقلاب اسلامی را زمینه بسیار خوبی برای رساندن زنان به جایگاه اصلی خویش توصیف کردند و فرمودند: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حضور زنان در عرصه اجتماع یک حضور ظاهری و سطحی و بر اساس فرهنگ و معیار های غربی بود و آنان از بسیاری از فعالیت های اجتماعی محروم بودند اما امام خمینی (رحمت الله علیه) با قیام خود زمینه حضور آنها را در عرصه های مختلف بوجود آورد.
معظم له در ادامه افزودند: راهپیمایی های قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، حضور گسترده در پای صندوق های رای، شرکت در فعالیت های پشت جبهه در دروان دفاع مقدس تنها گوشه از فعالیت های اجتماعی زنان در دوران انقلاب اسلامی است.
مرجع تقلید شیعیان معرفی سبک زندگی اسلامی و بیان الگوهای مناسب برای بانوان در زمان کنونی را بسیار ضروری دانست و خاطر نشان کردند: زنان مسلمان در زمان حاضر باید نسبت مسئولیت های فردی و اجتماعی خویش بر اساس معارف اسلامی و فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام) آگاه باشند و با برقراری ارتباط با هم در سطح جهان به نشر و گسترش اسلام و فرهنگ فاطمی بپردازند.